Вы должны установить, или обновить Flash Player, чтоб просматривать этот сайт.
Установить Flash Player
 РАДИОЛОГИЧЕСКИЙ ПОРТАЛ
  радиология человека и животных

  to do to see and to describe
Травми кінцівок
Загальні принципи рентгенологічного дослідження кісток та суглобівдіагностика механізмів переломівРентгенологічна оцінка давності пошкодженьОцінка давності...2Пошкодження лопаткиПошкодження ключиціВивихи плечаПереломи плечової кісткиПереломи діафізу плечової кісткиПереломи дистального кінця плечової кісткиВивихи передпліччяПереломи кісток передпліччяПереломи діафізів кісток передпліччяПереломи дистальних кінців кісток передпліччяТравматичні вивихи кісток зап’ясткаПереломи кісток кистіВивихи в зап’ястково-п’ясткових суглобах.Пошкодження кісток і суглобів нижніх кінцівокВивихи стегнаПереломи діафізу стегнової кісткиПереломи дистального кінця стегнової кісткиТравматичні вивихи гомілкиПереломи проксимального кінця кісток гомілкиПереломи діафізів гомілкових кістокПереломи в області гомілково-стопного суглоба.Вивихи стопи Переломи кісток стопи (1)Перелом кісток стопи (2)ДИФЕРЕНЦІЙНА ДІАГНОСТИКА ТА ПРИЧИНИ ДІАГНОСТИЧНИХ ПОМИЛОК ПРИ ПЕРЕЛОМАХ ТА ВИВИХАХКороткий словник епонімічних термінівПатологическая биомеханика, вывихи и переломы


Автор:Стовба В.Г.
м. Полтава Україна
Рентгенологічні дослідження » Кістково-суглобова система » Травми кінцівок

Всего голосов:

ТРАВМАТИЧНІ ВИВИХИ КІСТОК ЗАПЯ’СТКА.

    
Травматичні вивихи кісток зап’ястка  зустрічаються порівняно рідко. Серед них розрізняють вивихи півмісяцевої кістки, рідше човноподібної і перилунарний вивих кисті. Це говорить про те, що спостерігаються вивихи не тільки кісток проксимального ряду, але і дистального. Окрім повних вивихів, зустрічаються і підвивихи. Вивихи інших кісток зап’ястка – горохоподібної, багатогранної, а також вивихи в променево-зап’ястковому суглобі або дистального кінця ліктьової кістки зустрічаються рідко.

       
Мал.118. Повний променево-зап’ястковий вивих кисті в ліктьовий бік.
     Мал.119. Повний променево-зап’ястковий вивих кисті в бік долоні.
    
Вивих півмісяцевої кістки. При вивиху півмісяцевої кістки остання зміщується в бік долоні, повністю втрачаючи зв’язок проксимально з суглобовою поверхнею променевої кістки, а дистально – з головкою головчастої кістки. Фактично в цих випадках вісь передпліччя і кисті не порушується, так як місце вивихнутої півмісяцевої кістки займає головчаста кістка. Рентгенологічно це проявляється, особливо в боковій проекції, ступенем поворота вивихнутої кістки навкруги долонного відростка. Вивих півмісяцевої кістки інколи сполучений з переломом човноподібної кістки або трьохгранної кістки.

    
     Мал.120. Механіз вивиха півмісяцевої кістки: 1 – напрямок діючої сили;
    
2 – розрив тильної променево-зап’ясткової зв’язки з виходом півмісяцевої кістки у бік долоні.


     Мал.121. Вивих півмісяцевої кістки.
    
Механогенез вивиха півмісяцевої кістки пояснюється надмірним стисканням її між суглобовою поверхнею променевої кістки і головчатою кісткою зап’ястка. Це частіше за все виникає при падінні на верхню кінцівку в положенні тильного згинання кисті (зігнутої, як правило, в кулак).

    
     Мал. 122. Схема вивихів півмісяцевої кістки. Долонне положення дослідження. А – нормальна картина. Півмісяцева і човноподібна кістки майже дотикаються одна до одної. Верхівки півмісяцевої кістки не видно. Б – підвивих. Верхівка півмісяцевої кістки лежить в тіні головчастої кістки. В – вивих. Велика відстань між півмісяцевою і човноподібною кістками.

    Для виникненя такого роду пошкодження маються зрозумілі анатомо-фізіологічні умови. Розміщуючись між головчастою кісткою і епіфізом променевої кістки, півмісяцева кістка не кульоподібна, а в тильному напрямі звужена, загострена, її суглобова поверхня з тильного та долонного боків скошена. Враховуючи це, півмісяцева кістка легше за інші вибивається у бік долоні.
     Таке положення кисті, і особливо напрямок сили по тильній, більш звуженій, частині півмісяцевої кістки, тягне за собою спочатку розрив тильної променево-півмісяцевої зв’язки, виштовхування півмісяцевої кістки через більш широку по формі долонну частину з послідуючим її поворотом навкруги долонного відростка під кутом від 90 до 270°. Місце вивихнутої півмісяцевої кістки займає головка головчастої кістки, яка вступає в безпосередній контакт із суглобовою поверхнею променевої кістки. Вивихи півмісяцевої кістки траплялися б і частіше, якби не дуже міцні і розвинуті зв’язки.
    

     Мал. 123. Схеми вивихів півмісяцевої кістки. Бічне положення дослідження. А – нормальна картина півмісяцевої кістки; Б – підвивих; В – типовий вивих, поворот на 90°; Г – вивих вперед, вісь півмісяцевої кістки повернута більше ніж на 180°.

         Тильні вивихи  півмісяцевої кістки, які виникають при падінні на зігнуту в бік долоні кисть, зустрічаються вкрай рідко.
    
                                  а                                          б
     Мал.124. Рентгенограми зап’ястку в долонному положенні: а – нормальний лівий бік для порівняння; б – вивих півмісяцевої кістки.
    
    
                   а                              б
     Мал.125. Рентгенограми зап’ястку в бічному положенні: а – нормальний лівий бік для порівняння; б – вивих півмісяцевої кістки в долонному напрямку. Клінічно – картина важкого травматичного пошкодження.


Вирішальну роль в діагностиці вивиха грає рентгенівський знімок, особливо в боковій проекції. На ньому не тільки чітко простежується вивих півмісяцевої кістки в бік долоні, але і ступінь її поворота навкруги свого переднього відростка. Пряма рентгенограма менш характерна, але і на ній вивихнута півмісяцева кістка замість чотирикутної набуває трикутну форму.
        

     Мал. 126. Ступені зміщення півмісяцевої кістки при її вивиху: 1 – при розриві тильної зв’язки півмісяцева кістка повернута на 90*; 2 – півмісяцева кістка повернута на 180*, а головчаста кістка всиановилась навпроти променевої; 3 – півмісяцева кістка повернута на 270*; 4 – при розриві тильної і долонної зв’язок півмісяцева кісика вивернута з порожнини суглоба.
     Рентгенодіагностика вивиха півмісяцевої кістки не має особливих труднощів, але і тут часто трапляються помилки. На знімку в долонному положенні тінь зміщеної кістки на деякому протязі зливається з тінню проксимального відділа головчастої кістки, що відразу ж кидається в очі через подвоєння інтенсивності сумаційної тіні. На боковому знімку напівкруглий “півмісяцевий” контур кістки, який в нормальних умовах прилягає до зчленувальної поверхні променевої кістки, при вивиху повертається під прямим кутом вперед, в напрямку долоні, так що випуклість дивиться назад; лише в дуже рідких казуістичних випадках трапляється зміщення в зворотньому розумінні – в тильний бік.
    
    
Перилунарний вивих кисті зустрічається часто. Інколи його діагностують як забій або розтягування зв’язок променевозап’ясткового суглоба. Перилунарний вивих кисті трапляється внаслідок того, що півмісяцева кістка, сполучена з суглобовою поверхнею променевої кістки, залишається на своєму місці, а всі інші кістки зап’ястка під дією травми зміщуються в бік тила. При цьому виникає роз’єднання в півмісяцево-головчастому, півмісяцево-горохоподібному і півмісяцево-човноподібному суглобах.
    
     Мал.127. Схема перилунарного вивиха   
     Мал. 128. Перилунарний вивих кисті:
     1 – напрямок діючої сили; 
     2 – зміщення головчастої кістки в
     бік тила.
           Механогенез перилунарних вивихів кисті в деякій мірі нагадує вивих півмісяцевої кістки – падіння на долоню при тильному згинанні кисті. Однак дія сили доводиться не на основу долоні, а дещо дистально, і напрямок її йде не по осі передпліччя, а дещо в бік тила. При цьому спочатку виникає розрив долонних, а потім і тильниз звєзок. Головка головчастої кістки виходить із сполучення з півмісяцевою в бік тила і проксимально, тягнучи за собою і інші кістки зап’ястка, а півмісяцева по відношенню до променевої залишається на місці, хоча і приймає дещо нахилене положення в бік долоні.
     Вивих півмісяцевої кістки виникає при надмірному і швидкому відхиленні пронованої кисті в променевий бік і форсованому перерозгинанні її в променево-зап’ястковому суглобі. Човноподібна кістка, зміщуючись, розриває найменш захищену зв’язками капсулу суглоба по тильній поверхні і вивихується в бік тила, в долонно-променевий або променевий бік. Вивих човноподібної кістки вперед (в бік долоні) зустрічається найбільш часто.
     До числа своєрідних пошкоджень зап’ястка належить вивих горохоподібної кістки. Він розпізнається по рентгенограмі, виконаній в положенні напівсупінації. Ознакою вивиха є збільшення відстані між суглобовими поверхнями трьохгранної і горохоподібної кісток.
     Особливості діагностики: часто при рентгенологічному дослідженні не розпізнається вивих півмісяцевої кістки або перилунарний вивих. Це, в першу чергу пояснюється недостанніми знаннями анатомічних особливостей цієї області. Між тим, ці пошкодження зустрічаються досить часто і потребують значної уваги, так як через 2 тижні вони переходять в застарілі, закритому вправленню не піддаються. Часто, як ускладнення, може спостерігатися розвиток асептичного некроза. Останнє ускладнення особливо характерно для повного вивиха півмісяцевої кістки, коли внаслідок розрива тильної і долонної зв’язок і судин, що в них проходять, втрачається зв’язок з навколишніми тканинами. Виходячи з цього слід пам’ятати, що рентгенологічне дослідження проводиться при найменшій підозрі на пошкодження в зоні променево-зап’ясткового суглоба та кисті. Не зайве ще раз нагадати, що ці вивихи досить чітко виявляються на бічних рентгенограмах. Відсутність контрольних рентгенограм в двох проекціях після вправлення, а також після зняття гіпса, слід вважати помилковим рішенням.
     Позакомплектні кістки кисті (по Pfitzner)

Канонічні кістки
 • Променева кістка
 • Ліктьва кістка
 • Човноподібна кістка
 • Півмісяцева кістка
 • Трьохгранна кістка
 • Горохоподібна кістка
 • Кістка-трапуція
 • Трапецієподібна кістка
 • Головчаста кістка
 • Гачкоподібна
Позакомплектні кістки

    11.”Оs Vesalianum” (parasphenoid), найбільш вірогідно, що дане кісткове утворення має штучне походження: або це персистуючий апофіз, або відрив горбчастості 5-ї п?ясткової кістки
     12.Capitatum secundarium (epikephaloid)
     13. Styloid
     14. Metastyloid

 • Parastyloid
 •  Trapezodies secundarium (pretrapezoid)
 • Trapezium secundarium (acrotrapezium)
 • Ulnare externum (parapyramoid)
 • Epipyramoid
 • Epilunatum
 • Centrale (часто буває подвоєною)
 •  Radiale externum (parascaphoid)
 • Epitrapezium
 • Paratrapezium
 • Triangulare (intermedium antibrachii)
 • Praetrapezium
 • Subcapitatum (hipokephaloid, кісточка Gruber)
 • Hamulare basilare (hiposphenoid)
 • Hamulare terminale (hamuli proprium, praesphenoid)
 • Hypolunatum (hypomenoid)
 • Pisiforme secundarium (metapisoid)

    
В даний час достовірно доказано істинне походження тільки трьох сесамоподібних кісток: os styloid, os centrale, os trapezoides secundarium.

Мал.129. Схема кісток зап?ястку – тильний бік.

     

    

     Мал.130. Схема кісток зап?ястку – долонний бік.

Комментарии:
- Система коментариев HyperComments - Система коментариев сайта
Для авто перевода выбырите язык и нажмите:
ВХІД


Запам`ятати
Not a member?
Register now!!
ТОП-10 статтей:


1 - Рентгенологическая оценка изменений легочного рисунка в норме и при патологи


2 - Визуальная диагностика заболеваний пищевода у собак и кошек (часть1)


3 - Диагностика заболеваний пищевода (общие положения)


4 - Визуальная диагностика отдельных заболеваний пищевода


5 - Діагностика новоутворень


6 - Слизистая киста желчного пузыря (мукоцеле) у собак


7 - Пошкодження ключиці


8 - Рентгенологическая оценка изменений легочного рисунка в норме и при патологи(Окончание)


9 - Формування зображення


10 - Переломи кісток стопи (1)
 

© 2008-2018 Радиологический Портал

mail to admin
При використанні представлених матеріалів
посилання та вказання автора обов`язкове
     Сторінка згенерована за 0.054 с.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape